Cölöpsétány, láperdő, a felújított Esterházy-kastély, és az Öreg-tó őre a tatai vár
Bár Tata alapvetően nem egy nagy város, mégis rengeteg látnivalót kínál. Budapestről alig egy óra alatt elérhető az „Élővizek városa”, ahol a középkortól kezdve a fényűző barokkon át találni érdekességeket, látványosságokat, nevezetességeket.

Lápi világ a Fényes Tanösvényen, Fotó: Mayer Jácint
A sok természeti látnivaló között szintén egyedi és országos viszonylatban is páratlan a város melletti Fényes karsztforrás-csoportjánál 2015-ben kialakított 1,3 km hosszú, 18 állomásból álló Fényes Tanösvény, mely cölöpsétányon vezet végig a tiszta vizű források felett, a láperdő égerfái között. Olyan varázslatos vízivilágba nyújt betekintést, amely az évszázadok alatt nem változott, megőrizte arculatát, páratlan hangulatát. Leglátványosabb része a közel 4 hektár nagyságú láperdőben, a Nagy-Égeresben kiépített szakasz a kilátótoronnyal. A nyílt vízfelületű lápból kikandikáló fatörzsek, égerfák és a tavat uraló teknősbékák, vízimadarak minden korosztály csodálatát kivívják. A gyerekek kedvence persze, a hosszúkás, tündérrózsákkal benépesített tavon kézi erővel működtethető komp, mellyel egyik partól a másikra tudjuk húzni magunkat, és a mellette kifeszített függőhíd, aminek legmélyebb pontján kiváló pancsolási lehetőség nyílik az aprónépeknek.

Kézi komp a Fényes Tanösvényen, Fotó: Mayer Jácint
A láperdők igen különleges élővilágnak nyújtanak otthont. Az égerfák támasztó gyökerein, mint kicsiny szárazulatokon fejlődik a védett szálkás pajzsika és a széles pajzsika. A hínárnövényzet képviselői között az igen különleges rencék az említésre méltók, míg a sekélyebb részeken a védett bugás sás zsombékjai nőnek. Az égerlábakon gyakorta sütkéreznek teknősök, siklók vagy éppen vízityúk és tőkésréce családok, de a kidőlt fák és a sásrét fedezékében megtalálható a vidra és nutria is. A Kárpát-medence egyik legnagyobb hozamú karsztforrás-rendszerét és annak különleges növény- és állatvilágát bemutató tanösvényen foglalkoztató és látogatóközpont és vizes élménytó is működik.

Éger erdő, Fotó: Mayer Jácint
Tatáról a legtöbbeknek talán egyből az Öreg-tó ugrik be, amely évente több ezer látogatót vonz. Nem is csoda, ugyanis a vízpart nyugalmán túl a tó környékén található a legtöbb helyi nevezetesség. Ha egy kört szeretnénk tenni körülötte kifejezetten jó futótáv a 7, 5 kilométeres hossza, de biciklivel, gyalog, babakocsival is jól járható. A vízpart látképét végig a város felőli sarkon elhelyezkedő impozáns tatai vár uralja.

A tatai vár az Öreg-tó partján, Fotó: Mayer Jácint
A várat délnyugati és északnyugati oldalról vizesárok védi, míg a többi részt a tó és annak mocsaras részei határolják. Az első modernebbnek számító olaszbástyás erődítést az 1500-as évek második felében kapja, amikor is a csinos várat a kor modernebb fegyverei ellen igyekeznek védhetővé tenni. A török háborúkban frekventált elhelyezkedése miatt folyamatosan a nagyobb hadmozdulatok egyik fő útvonalának számít, így sokszor cserél gazdát, mert mérete nem elegendő a nagyobb erők megállításához. Az 1683-as hadjáratban kerül utoljára török fennhatóság alá, akik kivonulásukkor véglegesen tönkre teszik, így a Rákóczi-szabadságharcban már nem kap komolyabb védelmi szerepet.

A tatai vár, Fotó: Mayer Jácint
A vár épülete 1954 óta a Kuny Domokos Múzeumnak ad otthont, melyben az állandó helytörténeti kiállítások, korszakok és témakörök szerint mutatják be a műtárgyakat. A legnagyobb gyűjtemény a római és a középkori kőtár. Az emeleten mindenképp érdemes megnézni, a gótikus keresztboltozatú lovagtermet, melynek dísze egy hatalmas, rekonstruált Zsigmond-kori lovagalakos kályha.

Az Esterházy-kastély, Fotó: Mayer Jácint
A vár szomszédságában található a műemlékileg helyreállított, és 2020-ban a látogatóknak átadott Esterházy-kastély. Az épület 1760-es évek második felében épült és 1945-ig volt az Esterházy család birtokában. A kastélyt folyamatosan lakták, falai között nem egyszer országos események zajlottak és olyan uralkodók látogattak ide, mint I. Ferenc , Ferenc József , II. Vilmos német császár és IV. Károly. 1809-ben a Napóleonnal kötött schönbrunni béke aláírásának helyszíne is volt, így a tóparti kastély joggal viseli a „béke szigete” nevet. Berendezett szobái és kiállítóterei egységes élményt kínálnak, a kastély, a birtokos család és a kor történetére vonatkozóan és hívják egy pazar kulisszák közti időutazásra az érdeklődőket.

Lépcsőház az Esterházy-kastélyban, Fotó: Mayer Jácint
Strandolni vágyók, természetbarátok, történelem-kedvelők, pecások, korzózást-, beülést tervezők itt mind megtalálják számításukat. A város megtekintése egy teljes hétvégi programra ajánlott, megközelítése az autópálya közelsége miatt egyszerű.

Érdemes elolvasniPetőfi Sándor kedves várában jártunk, Salgóváron
Képgaléria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt